Odložena izgradnja postrojenja za uništavanje opasnog otpada

Bez autora
Feb 07 2012

Pomoćnik ministra životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Aleksandar Vesić izjavio je danas da je projekat EU kojim je predviđena izgradnja postrojenja za fizičko-hemijski tretman opasnog otpada suspendovan na šest meseci i da će biti nastavljen nakon što bude određena lokacija za gradnju. Projekat je odložen do juna 2012. godine, ali neće biti prekinut. Evropska unija je za početak projekta, pripremne radnje, odnosno izradu projektno-tehničke dokumentacije i studiju procene uticaja na životnu sredinu, izdvojila tri miliona evra, dok će projekat koštati između 10 i 15 miliona evra. Ukoliko projekat ne bude realizovan, opasni otpad moraće da se izvozi, što je znatno skuplje od njegovog tretiranja u zemlji. Ako se izvozi, uništavanje opasnog otpada košta od tri do pet evra po kilogramu, a kod nas bi to moglo da se radi za jedan evro. Zakonska regulativa EU predviđa da do 2020. godine sve zemlje koje generišu taj otpad moraju da rešavaju to pitanje unutar granica svoje zemlje.

Odložena izgradnja postrojenja za uništavanje opasnog otpadaPomoćnik ministra životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Aleksandar Vesić izjavio je danas da je projekat EU kojim je predviđena izgradnja postrojenja za fizičko-hemijski tretman opasnog otpada suspendovan na šest meseci i da će biti nastavljen nakon što bude određena lokacija za gradnju.

Projekat je odložen do juna 2012. godine, ali neće biti prekinut.

Evropska unija je za početak projekta, pripremne radnje, odnosno izradu projektno-tehničke dokumentacije i studiju procene uticaja na životnu sredinu, izdvojila tri miliona evra, dok će projekat koštati između 10 i 15 miliona evra.

Ukoliko projekat ne bude realizovan, opasni otpad moraće da se izvozi, što je znatno skuplje od njegovog tretiranja u zemlji. Ako se izvozi, uništavanje opasnog otpada košta od tri do pet evra po kilogramu, a kod nas bi to moglo da se radi za jedan evro, naveo je Vesić.

Zakonska regulativa EU predviđa da do 2020. godine sve zemlje koje generišu taj otpad moraju da rešavaju to pitanje unutar granica svoje zemlje. Značajna količina opasnog otpada u Srbiji - elektronskog i električnog otpada i otpadnih ulja se reciklira, dok se deo otpada, kao što je farmaceutski, izvozi na uništavanje.

U Srbiji je zabranjena primena tehnologija koje mogu da utiču na stanje životne sredine, a veoma je važno da javnost bude informisana o tome kako bi znala da nema opasnosti po zdravlje ljudi i okolinu. Mnoge opštine i gradovi su zainteresovani za to da se na njihovoj teritoriji gradi postrojenje, ali problem predstavlja nepoverenje jednog dela javnosti, odnosno lokalnog stanovništva.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik